Parkowanie tyłem, koperta i stacja stoi na orbicie.
Sukcesem zakończył się skomplikowany manewr wchodzenia na orbitę Wenus najnowszego dziecka polskiej myśli technicznej - Stacji Orbitalnej Kopernik VI. W asyście 52 Floty Polskiej Marynarki Gwiezdnej, stacja przez ponad cztery godziny lawirowała wśród krążących nad Wenerą satelitów, by ostatecznie spocząć na zadanej orbicie.
Manewr, który w skrócie przypominał jazdę po łuku o długości kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, a następnie parkowanie tyłem i dwie koperty przeprowadził pod czujnym okiem instruktorów młody praktykant z Politechniki Warszawskiej.
- To ważne, ponieważ po raz kolejny udowadniamy, że zależy nam na naszych studentach i mają oni dostęp do naprawdę najnowocześniejszego sprzętu. - mówi rektor uczelni podkreślając, że Politechnika z własnego budżetu opłaciła składkę OC za Stację Orbitalną za dni, kiedy pilotować ją będzie wspomniany praktykant.
Wenus to jednak zaledwie przystanek w długiej drodze jaką ma jeszcze do pokonania Kopernik VI. Celem misji jest bowiem zatknięcie oficjalnych, znormalizowanych słupków granicznych Wielkiej Rzeczypospolitej na Plutonie - ostatniej planecie Układu Słonecznego.
- Te słupki to tylko gest, bo i tak zgodnie z prawem polskim (a tym samym międzynarodowym - przyp. red.) granice Wielkiej Rzeczypospolitej rozciągają się po krańce Układu Słonecznego, w którym próżno dziś szukać jakichkolwiek jednostek poza Polską Marynarką Gwiezdną - tłumaczy rzecznik PMG.
Przy okazji podczas misji zrealizowany zostanie szereg badań nad betonem i jego potencjalnym zastosowaniem jako wydajnego paliwa kosmicznego. Inżynierowie z Gdańskiej Stoczni Kosmicznej szczycą się też faktem, że Kopernik VI jak dotąd największa i jedyna stacja orbitalna, którą można tak komfortowo przemierzać kosmos.
- Do tej pory na takie eskapady wysyłaliśmy promy, ale to już historia. Bo po co opuszczać dom, skoro można zabrać go ze sobą? - mówi główny projektant odpowiedzialny za Kopernika.
Misja ma potrwać do czerwca i zakończyć się triumfalnym wejściem Kopernika IV na orbitę okołoziemską.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.2 | oddanych głosów:5)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.