75 procent polskich kierowców określa się jako "świetny" To nie żart, to statystyka...
Psychologowie Społeczni na całym świecie z zapartym tchem śledzą relacje z Madagaskar Reality Show - jest to bowiem jedyna okazja by podejrzeć społeczeństwo sprzed 50 lat w jego czystej, naturalnej formie.
Na podstawie ich obserwacji powstają liczne publikacje, prace naukowe, rozprawy, a ostatnio nawet Wielka Encyklopedia III Rzeczypospolitej - od Homo Sovieticus do Homo Debilis.
W niniejszym artykule zajmiemy się jedynie skromnym, ale za to dość osobliwym aspektem natury mieszkańca III RP, nazwanym przez psychologów Potrójnym Syndromem Pierwszeństwa. Szacuje się, że dotyka on ponad 80% ludzi biorących udział w Madagaskar Reality Show.
Pierwszy jego objaw zaobserwować można na drogach. Nie wiedzieć czemu, w 2004 roku każdy kierowca na drodze musiał być pierwszy. Dać się wyprzedzić, to prawie jak stracić cnotę, a jeśli już się to zdarzy, to za wszelką cenę trzeba dogonić skurczybyka i pokazać mu, kto jest lepszym kierowcą. W połączeniu z fatalnym stanem dróg i księżycowym programem kształcenia kierowców skutkuje to śmiercią kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy mistrzów kierownicy rocznie. Realizatorzy Madagaskar Reality Show przyznają, że nie byli przygotowani na taką sytuację, jednak nie zamierzają interweniować, gdyż nadrzędnym celem widowiska jest jego realizm.
Drugi objaw syndromu, również związany z motoryzacją, ale już nie tak tragiczny, możemy zaobserwować na wszelkiego rodzaju parkingach. Tutaj z kolei każdy kierowca musi zaparkować jak najbliżej wejścia (do hipermarketu, kina, centrum handlowego, własnego bloku itd. itp.) i nie ma zmiłuj. Najtwardsi potrafią krążyć nawet kilkanaście minut po parkingu w oczekiwaniu na miejsce pod samymi drzwiami, mimo że zaledwie dziesięć metrów dalej czekają na nich hektary wolnej przestrzeni. Pomimo iż naukowcy udowodnili, że spacer z dalszego miejsca na parkingu trwa o wiele krócej niż szukanie wolnych miejsc pod wejściem, to ambicja obywateli Madagaskaru jest nieokiełznana. Stanowczo odrzucają oni możliwość zajęcia miejsca "dla mięczaków" i twardo krążą po parkingu, choć najchętniej zaparkowali by gdzieś wewnątrz budynku.
Trzeci objaw, to sposób w jaki ludzie w Madagaskar Reality Show robią zakupy. Kamery zarejestrowały setki tysięcy sytuacji, których współczesna psychologia nie jest jeszcze w stanie wytłumaczyć. Rzecz tyczy się finalizowania transakcji i zachowania przy ruchomej taśmie, na której wykładane są produkty. Pomimo iż eksperymenty wykazały, że wyłożenie swoich towarów w momencie, kiedy przed nami są jeszcze trzy osoby, w żaden sposób nie przyśpieszy kupowania, to rekordziści potrafią wyłożyć zawartość swojego wózka na kilku centymetrach kwadratowych taśmy, w sytuacji gdy przed nimi stoi jeszcze pięć osób! Klienci tworzą zadziwiające konstrukcje z butelek, pudełek, worków i różnego rodzaju pojemników tak, aby zmieściły się na skrawku pozostawionej im taśmy, a to czego już nie uda im się zmieścić... trzymają w rękach. Naukowcy nadal spierają się, dlaczego klienci po prostu nie czekają na swoją kolej, jednak narazie zgodni są jedynie co do faktu, iż jest to jeden z syndromów pierwszeństwa.
Liczne teorie, które tłumaczą genezę Potrójnego Syndromu, nie wnoszą jednak do tematu nic nowego. Najnowsza z nich mówi, iż w 2004 roku społeczeństwo podświadomie miało jeszcze zakodowane hasło "Pierwsi w Świecie", jednak jest mało prawdopodobne by teoria ta zyskała uznanie wśród szerszego grona badaczy.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:6.5 | oddanych głosów:2)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.