Nadzwyczajne środki ostrożności i nadzwyczajnie zadowoleni obywatele.
Dziś nad ranem, po całej nocy burzliwych obrad Rada Najwyższa uchwaliła budżet Wielkiej Rzeczypospolitej na rok 2056. Ustawa zasadniczo różni się od projektu przyjętego przez Ministerstwo Słusznych Kroków kilka miesięcy temu, jednak nie należy się dziwić, gdyż sytuacja międzynarodowa również jest dziś zasadniczo inna.
Przede wszystkim Rada Najwyższa postanowiła zerwać z tzw. "zasadą +10", według której budżet co roku powinien zamykać się minimum 10% nadwyżką. W przyszłym roku wydatki państwa przekroczą 891 heksagigamegaoktabiliardów złotych i będą o zaledwie 4% niższe niż przychody.
Rada zdecydowała również, że w związku z nadzwyczajną sytuacją wewnętrzną budżet Ministerstwa Wojny zostanie zwiększony o 110%. Dodatkowe pieniądze zostaną przesunięte m.in. z Departamentu Transportu przy Ministerstwie Narodu, przez co zamiast planowanych 189200 kilometrów autostrad w przyszłym roku powstanie zaledwie 171000.
Rosnące wydatki przyniosą nam także zmiany w podatkach. W przyszłym roku czeka nas więc wprowadzenie drugiej, niższej stawki podatkowej w wysokości 2% dla najlepiej zarabiających obywateli o dochodach powyżej 10 tryliardów złotych rocznie. Ma to stanowić dodatkowy impuls dla naturalnej, wrodzonej skłonności Polaków do bogacenia się. Stawka podstawowa w wysokości 8% pozostanie bez zmian.
Zmienią się też zasady współfinansowania przez Macierz projektów inwestycyjnych w pozostałych, relatywnie biedniejszych prowincjach Wielkiej Rzeczypospolitej. Zamiast dotychczasowych dopłat w wysokości 200 do 300 procent, zastosowane zostaną inne formy refundacji. Lokalni szefowie departamentów finansów odetchnęli z ulgą, gdyż oznacza to dla nich wstrzymanie budowy kolejnych skarbców na transporty żywej gotówki.
Nie potwierdziły się natomiast pogłoski na temat ewentualnego opodatkowania emerytur i rent krążące wśród dziennikarzy od pewnego czasu, co nie dziwi, szczególnie w kontekście wątpliwej zgodności z obowiązującym prawem.
Żadnych zmian nie odnotowano również w ustawie o ZUS, tak więc wszystkie składki są nadal dobrowolne i uzależnione od rzeczywistych potrzeb i zapobiegliwości obywatela.
Finansiści zgodnie przyznają, że przyjęty budżet to doskonale przemyślana i solidna konstrukcja. Odejście od "zasady +10" nie spowodowało również paniki na giełdzie w Warszawie, która 91 dzień z rzędu odnotowała rekordowy poziom.
Również złoty umocnił się dziś w stosunku do dolara. Za jedną złotówkę można obecnie kupić 19216.32USD.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.9 | oddanych głosów:7)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.