Konieczność szybkiej wycinki znacznych obszarów lasów często bywała jedynym czynnikiem opóźniającym niektóre budowy. I nie chodzi bynajmniej o protesty ekologów, gdyż jak wiadomo ogółowi przyrody nic się w związku z wycinką nie dzieje - najwyżej niektóre gatunki przenoszone są w inne miejsce. Problemem jest fizyczna szybkość wyrębu lasów. BHP wymusza, jednocześnie nie były przewracane drzewa, blisko których trwają prace nad wycinką innych. Wywózka jest już mniejszym problemem - superwydajne dźwigi mogłyby ładować kilkadziesiąt pni na minutę, gdyby tylko miały je w swoim obrębie.
Problem został rozwiązany w sposób dość niecodzienny - mianowicie inżynierowie z Mielca we współpracy ze specjalistami z Kraju Krasnojarskiego (chodzi o wyrąb tajgi) stworzyli pierwszy na świecie samolot drwalski. M-154-Tu, zwany Meteorytem Tunguskim lub Lasokosiarzem, w ciągu sekundy zrobić to, na co drużyna doświadczonych drwali potrzebuje tygodnia.
-To niesamowite! Normalnie kosi las jak łan zboża! Wie pan, latałem na bombowcach, wiem że ten samolot powstał na bazie jednego z nich, ale takich wyników nie oczekiwałem. Tyle że trzeba bardzo uważać z wysokością, żeby ścinać tuż przy ziemi. Dla doświadczonego pilota to jednak żaden kłopot. - opowiada oblatywacz nowego wynalazku, który podczas lotu testowego wyrąbał teren pod jedną z planowanych syberyjskich autostrad.
Co czyni samolot tak niezwykłym? Oczywiście niespotykane w innych maszynach urządzenia. Przednia powierzchnia skrzydeł (położonych poniżej kadłuba) wyposażona jest w wysokowydajne piły łańcuchowe mogące przecinać nawet najgrubsze drzewa. Poniżej płata ogonowego znajdują się urządzenia służące do natychmiastowego oczyszczenia pni z bocznych gałęzi. Dodatkowo wszystkie drzewa przewrócone są w tym samym kierunku, co znacznie ułatwia załadunek.
Przewidziano także procedurę w wypadku jakiejś awarii, np. zacięcia się jednej z pił lub natrafienia na betonowy słup, którego ścięcie może się nie udać. Otóż samolot jest w stanie bezpiecznie wylądować nawet w przypadku oderwania obu skrzydeł oraz awarii zasilania tuż nad powierzchnią ziemi. Kadłub wytrzymuje uderzenie o ziemię (nawet koziołkowanie), a załoga jest zabezpieczona przez znany już system Pogarda Śmierci.
Wprowadzenie samolotu do regularnej służby planowane jest w najbliższych tygodniach.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.9 | oddanych głosów:28)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.