Od dziś na arenie politycznej świata pojawił się nowy gracz - Unia Afrykańska. Organizacja ta, z założenia związek gospodarczo-polityczny, powstała w celu rozwoju państw Afryki. Dziś rano prezydenci 18 krajów Afryki podpisali porozumienie, zgodnie z którym Unia Afrykańska rozpoczyna swoją działalność.
W skład unii wchodzą następujące państwa:
Senegal
Mali
Gambia
Gwinea Bissau
Gwinea
Sierra Leone
Liberia
Wybrzeże Kości Słoniowej
Ghana
Togo
Benin
Nigeria
Kamerun
Angola
Zambia
Zimbabwe
Botswana
Suazi
Zdziwienie na arenie międzynarodowej budzi fakt, że afrykańscy przywódcy nie zaprosili do swojej organizacji jeszcze jednego afrykańskiego państwa - Polski. Mgubane Mbana, premier Zimbabwe tak to tłumaczył na pierwszej unijnej konferencji prasowej:
- Nie damy by nas zawładnęła polska hegemonia. Unia Afrykańska ma się przeciwstawić polskiej dominacji w Afryce. Przeciwstawiamy czarne ideały białemu orłowi.
Ministerstwo Informacji oficjalnie nazwało UA "niegroźnym tworem prosto ze świata snu i fantazji". Ministerstwo nie wyraziło zaniepokojenia faktem antypolskiego charakteru Unii.
Garść podstawowych faktów na temat nowej organizacji; Unia Afrykańska wzoruje się na dawnej Unii Europejskiej. Wszystkie państwa zdecydowały się na otwarcie granic oraz wprowadzenie wspólnej waluty - afro (na rewersach monet i na banknotach widnieje głowa Murzyna z bujną fryzurą). Na czele Unii stoi Afroparlament do którego wchodzą afrodeputowani z całej Unii. Oprócz tego istnieje Rada Afryki, na czele której stoi prezydent UA i minister spraw zagranicznych UA. Symbolem Unii Afrykańskiej jest 18 czarnych gwiazdek na białym tle ułożonych w okrąg.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.3 | oddanych głosów:33)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.