Prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu na Słońcu ruszy budowa pierwszej polskiej bazy o kodowej nazwie Suwałki II. Testy sprzętu, który zostanie użyty do jej budowy zakończyły się pełnym sukcesem. Wybrano także miejsce na powierzchni Słońca, na którym staną pierwsze zabudowania.
- To będzie mały krok dla człowieka i nie ukrywam, że również niezbyt wielki dla ludzkości - mówi pracownik Polskiej Agencji Kosmicznej - mimo to projekt traktujemy priorytetowo.
Co ciekawe, w projekt zaangażowani są również Amerykanie, dla których jest on kwestią prestiżową. Ich dotychczasowy wkład to trzy śrubokręty (w tym jeden krzyżakowy) i komputer o mocy obliczeniowej zbliżonej do dwóch polskich inżynierów wyposażonych w kartkę papieru i ołówek. W skład misji wejdzie również dwóch astronautów z USA. Obaj mają już wizy uprawniające do przebywania w Polskiej Przestrzeni Kosmicznej.
Pierwszymi konstrukcjami jakie staną na Słońcu w ramach bazy Suwałki II, będzie symboliczny słup graniczny Wielkiej RP oraz budka Służby Ochrony Pogranicza. W dalszej kolejności zbudowane zostanie laboratorium, w którym prowadzone będą badania nad wapnem palonym w ekstremalnych warunkach. Naukowcy liczą, że badania te przyczynią się do opracowania nowych, rewolucyjnych uszlachetniaczy do betonu.
Komentatorzy zwracają uwagę na niezwykle trudne warunki w jakich przyjdzie budować bazę. Temperatura rzędu milionów stopni, nieustające eksplozje jądrowe i silne burze ogniowe mogą znacznie spowolnić tempo prac. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że w pierwszej fazie projektu udział wezmą wojskowe jednostki Saperów Atomowych, dla których takie środowisko pracy to nic nowego. Dodatkowo wspomagani będą oni przez betoniarki orbitalne, które zalewać będą co bardziej gorące miejsca hektolitrami cementu.
Z uczestnikami pierwszej zmiany, która poleci na Słońce pod koniec miesiąca spotkał się już Naczelnik Państwa Polskiego, który w imieniu wszystkich narodów Wielkiej Rzeczypospolitej życzył im dużo powodzenia i pomyślnych wiatrów słonecznych.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:9.1 | oddanych głosów:17)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.